21 Mart 2015

Viroloji nedir?

Viroloji, virüsleri tüm yönleriyle araştıran ve inceleyen biyolojinin alt bilim dalıdır. Virüslerin özelliklerini çalışan ve bu doğrultuda tanımını yapan bilim dalıdır. Viroloji dalında çalışma yürüten bilim insanlarına ise virolog denir. Virüsler, çok küçük varlıklar olduğu için virüsleri normal ışık mikroskoplarıyla görmek mümkün değildir. Başlarda bilim insanları, virüslerin bakterilerden salınan bir çeşit zehir olduğunu düşünmüşlerdir. Daha sonraları yüksek büyütme yapabilen mikroskopların geliştirilmesi ve özellikle de elektron mikroskoplarının üretilmesiyle virüslerin varlığı, bilim insanlarınca tam anlamıyla tespit edilmiştir. Diğer canlılardan farklı yapı ve özellik göstermeleri nedeniyle virüslerin, virüs bilimi anlamındaki viroloji dalı altında çalışılması gerekli görülmüştür. Viroloji:


1- Virüslerin hangi yapılardan meydana geldiğini, bu yapıları oluşturan alt üniteleri ve sahip oldukları değişik şekillerdeki görünümleri ile ölçülerini.

2- Virüslerin varlıklarını devam ettirmek için ortaya koydukları hayat döngülerini ve işleyişini. Ayrıca gösterdikleri yaşam şekillerini (parazitilik gibi)

3- Virüslerin diğer mikroskobik canlı varlıklarla olan fark ve benzerliklerini.

4- Virüslerden daha küçük varlıkların olup olmadığını (viroid, virusoid ve prionlar gibi virüs altı partiküller)

5- Virüsleri kendi içerisinde sınıflandırma ve evrimlerini (DNA virüsleri, RNA virüsleri, bakteriyofajlar, hayvan, bitki ve mantar virüsleri gibi)

6- Virüslerin sebep olduğu hastalıkları ve bu doğrultuda virüslerden korunma, tanı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerin bulunup geliştirilmesini.

7- Virüslerin fiziksel ve kimyasal faktörlere ve maddelere olan duyarlılıklarını.

8- Virüslerden değişik yollarla yararlanma ve kullanım alanlarının genişletilmesini. Buna bağlı olarak virüs kültür tekniklerinin geliştirilmesini.

9- Virüslerin canlı ve/veya cansız olduklarını.

Araştıran ve inceleyen bilim dalıdır. Yukarıda virüslerle ilgili saydığımız ve ortaya çıkabilecek tüm alanlarda viroloji çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.


Gelecek yayınlarımızda görüşmek üzere. Esen kalın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder