17 Nisan 2013

Canlı Bilimi Biyoloji ve Konusu

Biyoloji (biology), kelime yapısı bakımından biyo ve loji ifadelerinin bir araya gelmesiyle türeyen bir terimdir. Biyo ifadesinin kelime anlamı canlı demektir. Loji ise bilim anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla Biyoloji'nin kelime anlamı canlı bilimi şeklinde meydana gelmektedir. 

Biyoloji'nin konusu 


Biyoloji canlı olan her şeyi kendisine konu edinen bir bilimdir. Canlı özelliği gösteren en küçük yapıdan en karmaşık kompleks büyük yapılara kadar canlıyı inceler ve açıklayarak bilim dünyasına tanıtır. Günümüzde var olan ve geçmişte yaşamış olan tüm canlıların ilk oluşumlarını, mikro ve makro düzeyde yapılarını, yaşam döngülerini, birbirleri ve çevreleriyle olan ilişkilerini ve zaman içerisinde geçirdikleri değişimleri tüm ayrıntılarıyla anlamaya çalışan bir bilimdir. İşte bu yüzden biyoloji çok geniş bir inceleme alanına sahip ve bir sürü alt bölüm dahilinde çalışmalarını sürdürür. 


Biyoloji ile uğraşan bilim insanlarına biyolog denir. Biyologlar, canlılarla ilgili konularda bilimsel sorgulama yapan insanlardır. 


Son güncelleme: 30.05.2017

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder